Lasery Co2
Laserowa technologia znakowania, grawerowania i cięcia
Nadruk na kubku przy użyciu lasera CO2. Laser pozwala na znakowanie zdjęć w odcieniach szarości trwale markując wyroby porcelanowe.
Lasery znalazły szerokie zastosowanie przy znakowaniu i grawerowaniu rozmaitych produktów. Istotną rzeczą jest wszechstronność materiałowa - szczególnie w przypadku stosowania laserów CO2 dostępnych w naszej ofercie, można w łatwy sposób obrabiać kamień, papier, gumę, skórę czy szkło i tworzywa ceramiczne. Oś obrotowa znajdująca się w urządzeniach laserowych pozwala znakować na kubkach czy butelkach. W naszej ofercie znajdą Państwo również lasery szczególnie przystosowane do obróbki metali.
Charakterystyka urządzeń laserowych
Jedno z urządzeń laserowych dostępnych w ofercie, umożliwiający grawerowanie na dużych obiektach
Lasery gwarantują dużą precyzje i wysoką jakość efektów. Zapewniają bardzo drobne punkty podczas znakowania. Stosując lasery do cięcia czy grawerowania nie ma potrzeby poprawiania ostrych, postrzępionych krawędzi kolejną obróbką. Już po pierwszym etapie pracy użytkownik może cieszyć się zadowalającym efektem. Lasery gwarantują najwyższe szybkości cięcia i grawerowania na rynku, co wiąże się z wysoką wydajnością i produktywnością. Podstawowym założeniem stosowania lasera do znakowania jest jego trwałość oraz nieusuwalność znaku, jego odporność na rozmaite czynniki.
Kolejną niezwykle istotna zaletą ułatwiającą w istotny sposób prace jest elastyczna konfiguracja. Oferowane przez nas urządzenia laserowe, sprostają nie tylko produkcji pojedynczych egzemplarzy, ale także produkcji masowej. Nawet jeżeli materiał posiada rozmiary znacznie wykraczające poza standardowy obszar roboczy lasera, nie stanowi to dla nas problemu. W naszej ofercie znajdą Państwo lasery, które posiadają otwierane drzwi, umożliwiając w ten sposób grawerowanie na większych przedmiotach. Cięcie laserowe stanowi nowoczesną metodę obróbki materiałów o podobnych wymiarach jak klasyczna obróbka mechaniczna. Podstawowa różnica tkwi w stosowanym czynniku tnącym, który w przypadku cięcia laserowego stanowi promień lasera.
Cięcie laserowe
Cięcie laserowe stanowi nowoczesną metodę obróbki materiałów o podobnych wymiarach jak klasyczna obróbka mechaniczna. Podstawowa różnica tkwi w stosowanym czynniku tnącym, który w przypadku cięcia laserowego stanowi promień lasera.
Ogromny wpływ na upowszechnianie się tej metody obróbki materiałów, mają jej liczne zalety. Cięcie laserowe to przede wszystkim wysoka prędkość cięcia, co wiąże się z dużą efektywnością pracy i pozwala wyciąć komponenty szybko i sprawnie. Jednocześnie w większości przypadków są one od razu gotowe do zastosowania. Dzięki bardzo cienkiej wiązce tnącej, przecięta krawędź jest na tyle gładka, że nie wymaga dalszej obróbki. Cięcie laserowe daje nam również możliwość optymalnego zaprojektowania ścieżki narzędzia, dzięki czemu możemy w pełni wykorzystać arkusze materiału, znacząco obniżając koszty produkcji elementów.
Cięcie laserowe staje się coraz bardziej popularne w przemyśle metalurgicznym, ale także w kowalstwie artystycznym i przy produkcji mebli. Świetnie laser sprawdza się także w wycinaniu materiałów tekstylnych, tworzyw sztucznych, papieru, plastiku itp.
Cięcie techniką laserową zapewnia:
uzyskanie elementów o dowolnym kształcie
wysoka dokładność wykonania
powtarzalność kształtów i wymiarów
wysoka jakość krawędzi, bez obróbki wykończającej, gotową do użytku
duże prędkości obróbki
optymalne wykorzystanie materiału
maksymalnie krótki czas obróbki
Rodzaje laserów
W zastosowaniach przemysłowych stosowanych jest wiele różnego rodzaju laserów, począwszy od źródła promieniowania, przez sposób jego wytwarzania i przesyłu po konstrukcję. Jeżeli chodzi o lasery grawerskie - bo te stanowią istotny element niniejszego opracowania - można je podzielić na dwie grupy pod względem rodzaju źródła lasera:
* lasery na ciele stałym - Nd:YAG, Nd:YVO4, Ytterbium
* lasery gazowe - CO2
Lasery Nd:YAG, Nd:YVO4, Ytterbium
Pierwsza grupa obejmuje urządzenia laserowe, w których źródłem lasera jest ciało stałe, wytwarzające wiązkę od długości fali 810nm, 1064 nm (lub zbliżonej) stosowane głównie do znakowania metali oraz niewielkiej liczby tworzyw sztucznych (m.in. ABS). Urządzenia te z reguły posiadają nieruchomą głowicę umieszczoną nad materiałem, a promień lasera jest nakierowywany w odpowiednie miejsce pola roboczego poprzez system bardzo precyzyjnych i szybkich luster sterowanych galwanoskanerami.
Otwarta budowa współgra z zastosowaniami tej grupy urządzeń - z reguły służą one do wielkonakładowego znakowania części mechanizmów i są zintegrowane z linią produkcyjną, która w synchronizacji z urządzeniem przesuwa kolejne elementy pod jego głowicą. Urządzenia sterowane galwanoskanerami są niezwykle szybkie - nadruk trwa zazwyczaj kilka sekund, i precyzyjne - są stosowane do druku kodów kreskowych oraz macierzowych na produktach. Pole robocze i wielkość plamki można regulować poprzez zmianę soczewki.
Lasery CO2
W systemach laserowych CO2 źródłem lasera jest mieszanina dwutlenku węgla i innych gazów, wytwarzających najczęściej wiązkę o długości fali 10600 nm. Ten rodzaj promieniowania laserowego oddziaływuje na bardzo szeroką gamę materiałów - większość tworzyw sztucznych, szkło, kamień, drewno, gumę czy skórę. Ta wszechstronność powoduje, że wszystkich ich zastosowań lasera CO2 nie sposób wymienić. Oto tylko niektóre z nich - wykonywanie pieczątek, wycinanie i grawerowanie na skórze, wykonywanie ozdób w drewnie, tworzywach sztucznych, zdobienie butelek, kubków, szklanek, wykonywanie tabliczek znamionowych, reklam w plexi itd.
Najczęściej spotykana wśród urządzeń laserowych CO2 jest konstrukcja typu ploterowego. Składa się ona ze stołu roboczego w płaszczyźnie XY, nad którym znajduje się ruchoma głowica emitująca w jego kierunku wiązkę laserową pod kątem prostym. Promień lasera przesyłany jest z tuby do głowicy, dzięki systemowi odpowienio ustawionych luster.